Doğanın Hediyeleri
Boswellia serrata

Boswellia serrata

Ülkemizde Akgünlük adıyla bilinen Boswellia serrata, Afrika’da, Arabistan yarımadasının güney bölgelerinde ve Hindistan’ın doğusunda; kuru, verimsiz, kayalık bölgelerde yetişen kabuklu bir ağaç türüdür. Boswellia adını 1846 yılında ağacı tasvir eden İngiliz botanikçi Johann Boswell tarafından almıştır.

Frankincense

Boswellia ağacından üretilen Frankincense, oleo sakız reçinesi olarak da bilinir.

Bu değerli reçine Hipokrat’tan, Anazarbalı Dioskorides’e; Antik Mısır tıbbından, Geleneksel İslam tıbbına kadar çok geniş bir kültür ve coğrafyada çeşitli amaçlar için kullanılagelmiştir. Geleneksel Ayurveda tıbbında enflamatuvar hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Cilt sorunları, kardiyovasküler ve kan hastalıkları, bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavisinde de etkili olduğu ifade edilmiştir. Yaraları iyileştirmek ve evlerin güzel kokması amacıyla da kullanılan bu reçine, merhem ve tütsü şeklinde değerlendirilmiştir.

Anazarbalı Dioskorides, ünlü eseri Materia’da en kaliteli Frankincense’in Hindistan’dan geldiğini ifade etmiştir.

Boswellia serrata ağacı
Boswellia serrata ağacının çiçekleri
Avrupa’da Frankincense Etkisi

Avrupa, Haçlı Seferleri döneminde Franklar aracılığıyla Frankincense buhurunu keşfetmiş ve onu romatizma semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanmıştır.

Günümüzde doğal ve alternatif tedavi yöntemlerine olan ilginin artması ile Boswellia yeniden bilimsel araştırmaların odağına girmiş ve laboratuvar çalışmaları, onun spesifik terapötik etkilere sahip olduğunu doğrulamıştır.

 
Boswellik Asitlerin Keşfi ve Klinik Çalışmalar

1991 yılında Tübingen Üniversitesi Farmakoloji Enstitüsü’nde görevli Prof. Dr. Ammon ve ekibi, Frankincense reçinesinde antienflamatuar özelliklere sahip 3-Acetyl-11-ketoβ-Boswellik-Asit (AKBA) adında bir bileşik tespit etmişlerdir.

Frankincense reçinesinin kimyasal içeriği oldukça zengindir; monoterpenler, diterpenler, triterpenler, pentasiklik triterpenik asitler (Boswellik asitler) ve tetrasiklik triterpenik asitler gibi çeşitli bileşenler içermektedir. Reçinenin farmakolojik etkileri, içeriğinde bulunan Boswellik asitlerden gelmektedir. 

Birçok klinik çalışma ve araştırma Boswellik asitlerin antienflamatuar etkisini kanıtlar niteliktedir. Bu etki, özellikle artrit gibi enflamasyona dayalı hastalıkların tedavisinde Boswellik asitlerin kullanımının önemine işaret eder. 

Yıllar süren araştırmalar sonucunda, Frankincense’in anti-kanser, antienflamatuar ve anti bakteriyel gibi birçok etkisi olduğu anlaşılmıştır. Gelecek yıllarda, doğal tedavilere olan ihtiyaç doğrultusunda bu araştırmaların daha da ilerletilmesi kaçınılmazdır.

Boswellia serrata

Sağlıklı Yaşam Yolculuğunuz Burada Başlıyor…

Alpinia Institute, insanlığın tabiata dair eski çağlardan gelen bilgeliğini ve bitkilerle tedavi yaklaşımlarını; çağdaş teknolojik yöntemlerin ve bilimsel araştırmaların gücünü de yanına alarak geliştirmek ve insanlara daha sağlıklı bir yaşam sunmak amacıyla 2008’de Isviçre’de kurulmuştur.

2024 ALPINIA INSTITUTE